18 January 2013

Çiğ Et ve Kıyma Kaplarının Temizliği Nasıl Olmalı?

Çiğ ette bulunan bakterilerin, kullandığımız kaplara geçmesi sebebiyle, sonrasında iyice temizlenmesi gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu hususta eşim çok titizdir ve et kesmek için kullandığımız bıçaklar ayrıdır. Bunun dışında dikkat ettiğim bazı hususları madde madde yazayım:

 • Ben etleri çıkardığımda çözdürmek için mikrodalga fırın kullanıyorum. Mikrodalgaya eti koymak için ayrıca bir tabak kullanmayıp, set halinde hazır satılan kağıt tabaklardan alıyorum. Bu tabakta eti çözdürüyorum ve onun üzerinde dilimliyorum. İşim bittikten sonra kağıdı atıyorum. 
 • Kesme tahtaları üzerinde yarıklar olabileceği için et keserken pek kullanılmamalı. Ne kadar iyi yıkamaya çalışırsanız çalışın aralarında kalacaktır. Mümkün olduğunca pürüzsüz yüzeyler kullanılmalı.
 • Bakterilerin tamamen yok olması 71 derece sıcaklıkta mümkün oluyormuş. Bıçak ve diğer et konulan kapların bu yüzden yüksek sıcaklıkta yıkanması (ya da kaynatılması) gerekiyor. 
 • Köfte yoğururken kullandığınız kapların yüksek sıcaklığa dayanıklı olması lazım. Plastik kaplarda köfte yoğurmayın. En uygunu cam kaseler oluyor ve bulaşık makinesinde rahatça yıkanıyor.
 • Köfte yoğururken, et dilimlerken ellerinize plastik eldiven giyebilirsiniz. Ben bazen dikkat ediyorum, bazen de çok sıcak suyla ellerim yana yana yıkayıp, kolonya sürüyorum.
 • Etin bulaştığı tezgah ve yüzeyleri iyice temizlemek lazım. Ben dezenfektan almıştım onu kullanıyorum ama çamaşır suyu da kullanılabilir.
Lezzetli bir et yemeği keyfi yapmak ne kadar da zahmetli değil mi :/

2 comments:

 1. Çok sevdim ben bu blogu :)
  Tebrikler ederim :)
  Nurten

  ReplyDelete
 2. Merhaba, blogunuzu geçen hafta keşfettim. Ben de terk edilmiş bir blog yazarıyım, biraz anlıyorum bu işlerden. Blogunuz çok size has, tüm postarınızı okudum. Lütfen bırakmayın, devam edin, sevgiler... egdone...

  ReplyDelete