24 February 2014

Evde Tasarruf Yöntemleri #2

Bir önceki yazıda alışveriş odaklı tasarruf ağırlık kazanmıştı. Ancak bu konu daha bitmedi. Kaldığımız yerden devam.

- alışverişe çıkarken listeye bağlı kalmak çok önemli. Bu yüzden liste oluşturma ve kullanma konusunda kendinizi şartlandırın. Eğer akıllı telefonunuz varsa, bu yazımda yazdığım aplikasyon çok faydalı http://ge-ce.blogspot.nl/2014/02/alsveris-listesi-aplikasyonu.html?m=1

- ben uzun zamandır kredi kartı kullanmadığım için aklıma gelmeyen bir ayrıntıydı ama bahsetmeden olmaz. Kredi kartı ile alışverişte insan daha çok harcıyor. Mümkün olduğunca nakit para ile veya doğrudan hesaptan düşen banka kartları ile alışveriş yapın.

- bazı insanlar sıkıntılarını alışveriş yaparak geçirmeye çalışırlar. Sıkıntının asıl nedenini çözmediğiniz sürece, alışverişin getirdiği haz çok kısa sürer ve evinizde sonradan kullanmayacağımız eşyalar birikir.

- kıyafet, ayakkabı gibi ürünlerde moda diye birsey var. Modayı takip etmek herkesin aklını çelse de, tamamen yakalamanız imkansız. En doğrusu ihtiyaçlarınızı size yakışan, rahat hissettiğiniz ürünler içinden almanız. Yoksa dolabınız bir kere giyilip unutulmuş eşyalarla dolar.

- ev dekorasyonuna düşkün kişilerin, belli tipteki tabak-çanak- bardak, tepsi, masa örtüsü gibi eşyaları gereğinden fazla aldıklarına şahit oluyorum. On tane masa örtüsüne veya çeşit çeşit tabağa ihtiyacınız yok. Bunlara bakınca içiniz açılıyor, mutlu hissediyorsanız aslında bu konuda bir sorununuz olabilir. Çünkü bu işin sonu yok. Daima müşterileri cezbedici  ürünler piyasaya sürülecektir. Mutlu olmak için bu eşyaları satın almak yerine, üreterek, kitap okuyarak veya başka bir şekilde mutlu olmayı öğrenmelisiniz. Dahası mutluluğunuzu eşyalara bağlamaktan vazgeçmelisiniz. Tabi bu söylediklerim bunu saplantı haline getirmiş kişiler için.

- onda var bende de olsun anlayışı. Ne yazık ki çok kişi bu duygunun esiri oluyor. Akrabalar, iş arkadaşları, eş-dost gibi çevremizdeki insanlarda görüp hoşlandığınız şeyleri almaya kalkışmadan önce bir daha düşünün. Gerçekten ihtiyaç var mı, yoksa benim de olsun hevesi mi?
1 comment:

  1. Aç karnına alışverişe gitmekte bence büyük etken, bütün marketi sepete doldurup üzerine kredi kartıyla ödeme yapınca anlamıyor insan ama evde ürünleri yerleştirirken fark ediyorsun gerçeği :)

    ReplyDelete