06 September 2011

Komple Değil Azar Azar Temizlik

Annelerimize göre ev temizliğinde haftada bir gün halılar paspaslar kaldırılır silkelenir, her yer silinir, toz alınır, gerekirse camlar silinir, mutfak banyo ovulur ve bunlar için koccaman bir gün feda edilir.

Ancak bu hem çok yorucu hem de zaman alan bir iş. Özellikle çalışan kişiler (ben de dahil) haftanın bir gününü temizlikle geçirmek istemez. Zaten illaki haftasonunun bir günü market alışverişi ve gezmeye gidecek, diğer günü de ya ziyaretler yada evde dinlenme olarak geçsin isteriz.

Bunun için ev temizliğini az zamanlarda azar azar yapıp aradan çıkarmak lazım. Böylece insan hem yorulmuyor hem de zamanını iyi değerlendiriyor. Tabi parça parça temizlik yapıldığında annemin dediği gibi "bir taraf temizken, diğeri kirliyse, ordan tozlar gelecek onu da kirletecek" gibi düşünceleri göz ardı etmek gerekiyor bunun için. Benim de zaman zaman içim elvermiyor ama tamamen pis olmasından iyidir diyorum.

Kısaca maddeleyecek olursak.

 • Hiç bir iş biriktirmeyin, tezgah ovalanacaksa hemen bir akşam yemeğinin ardından bulaşıkları toplarken aradan çıkarın, banyodan sonra duş bölümünü mümkün olduğunca temiz bırakın, lavaboları gördükçe fırçalayın vs.
 • Ben hızlı temizlik için ıslak mendilleri kullanıyorum. Bir yerde gördüğüm toz, leke vs hemen ıslak mendil ile siliyorum.
 • Eşyaları yerlerine koyun, market poşetlerini alır almaz yerleştirin, bazı nereye tıkılacağı karar verilemeyen yeni eşyalara hemen bir yer bulun. Yoksa yığınlar oluşmaya başlayacaktır.
 • Bu tip şeyler yapılsa da evin derin temizliği yani silkmek, yer silmek, toz almak, cam silmek, banyoyu ciflemek, yerleri ovmak gibi daha zor olan işleri de günlere bölün. Aynı anda değil her gün birini yada birkaçını yapın. Ben oda oda temizlik yaparım genelde. Bugün sadece bir odayı yapar, her ayrıntısını komple bitirir, ertesi gün diğer odaya geçerim.
Bir de çok derin işler var mesela birkaç ayda bir yada yılda birkaç kere yapılan. Onlar için de liste yapıp buzdolabına asarım. Örneğin mutfak yada banyo fayanslarının yerden tavana kadar ciflenmesi, silinmesi, çok yağlı objelerin (fırın, aspiratör vs) kazınması, gardrobun dökülüp yerleştirilmesi, atılacak kalacak ayrışımının yapılması, yorganların yastıkların havalandırılması, yıkanacakların yıkanıp kaldırılması vs... Bu işler için insan geniş zamanlar umuyor, ama bir türlü eli gitmiyor. Eğer her gün gözünüze batan bir liste olursa, ve ona çizgi çekmek uğruna yapayım da bitsin diye girişmek daha kolay oluyor benden söylemesi.

2 comments:

 1. Başka türlü bitmez zaten. Hele aynı gün içerisinde o komple temizliğe pencereleri dahil etmek kadar manyakça bir durum yoktur :)
  Ev işleri çok nankör canıııııııım.

  ReplyDelete
 2. Katılıyorum bende büyük temizlikte oda oda veya camlar,kapılar ,halılar diye gruplara ayrılmalı....

  ReplyDelete