04 December 2011

Zor Lekeli Lavaboları Temizlemek


Slovakya'daki evimiz neredesye 50 yıllık bir ev ve sanıyorum yukarıda gördüğünüz lavabo da hiç değişmemiş. Lavabonun görüntüsü yukarıdakinden daha kötüydü. Tüm yüzey kararmıştı ve sanki çatlakların arasına girmiş lekeler gibi görünüyordu. Uzun zaman bu lavaboyu temizlemek için uğraştım, çeşitli marka deterjanlarla, çamaşır sularıyla ovdum ama en iyi sonuç yukardaki resimdeki kadar oldu.

Aslında Türkiye'de olsam buraya biraz PorÇöz isimli deterjandan ya da tuz ruhu döktüğüm anda bembeyaz olurdu. Ancak burda o kadar ağır kimyasal maddeler bulamadım. En fazlası Domestos çamaşır suyu ki o da en fazla bu kadar temizliyor işte.

Sonra bir gün çamaşır suyunu ıslak bir beze sürüp lavabonun içine yaymayı akıl ettim. Normalde süngere çamaşır suyu döküp yıkadığımda yeteri kadar uzun süre beklememiş oluyordu. Bir süre beklettikten sonra, bezi koyduğum yerler bembeyaz olmuştu. Ancak hala lekeler vardı.

Ben de lavaboyu tıkacı ile tıkadım ve içine tüm yüzeyi bir parmak yüksekliğinde kaplayacak şekilde sıcak su doldurdum. İçine de biraz çamaşır suyu ekledim ve beklemeye bıraktım. Arada da biraz ovdum. Tüm yüzey bembeyaz ve pırıl pırıl oldu nihayet :)

Eğer lavabo tıkacınız yoksa bir naylon poşeti deliklere tıkıştırarak (ancak çıkarmak kolay olacak şekilde) deliği tıkayabilirsiniz. Ardından da bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

3 comments:

  1. ya ben lavabomun içinde takvim yapragi yaktim, mahvoldu valla çikaramiyorum lekeleri napsam acaba?

    ReplyDelete
  2. canım gerçekten zor bir soru hiç tecrübe etmemiştim, eğer lavabonun malzemesinde bir sorun olmuşsa onun kazınması zımparalanması falan gerekebilir ama dokuya da zarar verir bu durum

    ReplyDelete
  3. Lavabo içine geceden çamaşır suyunu sıvı olanlardan ace tarzı sıkın sabaha kadar mikroplar rahmete sizde bembeyaz görüntüye kavuşun.Ben fısfıslı domestosların içine ace doldurup mutfakta kullanıyorum pratik oluyor.Birde fısfıslı cif power şişesini yarılandımı sirke koyuyorum böylece hem ekonomik hemde süper bir etki oluyor denemenizi tavsiye ederim

    ReplyDelete