10 October 2011

Gömlek Ütülemek

Genelde ütülenmesi en zor giysilerin başında gömlek ve kat izi olan pantalonlar geliyor. Ancak bunların da püf noktaları var tabi ki. Önce gömlek ile başlayalım.

Gömleği ütülemek için iki yöntem var, ya düğmeler tamamen iliklenmiş halde, ya da açık halde. Ben ilikleyerek ütülemeyi daha pratik buluyorum. Çünkü o zaman tamamen bir tişört şeklini alıyor ve önden, arkadan, kollarını düzgünce ütülüyorsunuz. Yaka kısmını da birkaç düğmeyi açık bıraktığım için dümdüz gererek ütülüyorum ve şekil veriyorum. Tabi ilikli halde ütüleme özellikle erkek gömlekleri için ideal. bayan gömleklerinde fırfırlar, büzgüler vs varsa, ilikilendiğinde düzgün ütülemek pek de mümkün değil.

Düğmeler açık şekilde ütülerken de önce tam açık şekilde yaydığımda, düz kalan yerler ütülerim. Yani bel kısımlarını. Ardından kolu düzgün şekilde katlayarak, kol ve gövdenin üst taraflarına gelen yerleri yani omuzları ütülerim. Omuzları ütülerken bir yastık veya ütü masalarının kol ütüleme aparatlarını da takıp kullanabilirsiniz. Doğrusu ben kolda kat izini sevdiğim için düz serip ütülemeyi tercih ediyorum.

Sonra arka ortasının yakaya yakın yerlerine sıra gelir. Onu da ütüledikten sonra, geriye ayrıntılar kalıyor.

Ayrıntılar da  önce yaka, sonra kol pençeleri, bir de düğme ve ilik yerleri. Son olarak ütülerken kırışmış yerler varsa hemen rötüşlanıp askıya asarım.

Askıya astığınızda düzgün durması için 4-5 düğmenin iliklenmesinde fayda var. Aksi halde ön parçalar yana doğru açılıp, dolabın kalabalıklığında yeniden kırışabiliyor.

Başka bildiğiniz yöntemler varsa yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

2 comments:

  1. Cok guzel bir site, faydali bilgiler var ve ayrintilariyla anlatmissiniz.. Takibimdesiniz :)

    Ben de sizi pinkdunya'ma beklerim :) pinkdunya.blogspot.com

    ReplyDelete
  2. Sevgili Gececim bende bir ara derya baykalın programında şöyle izlemiştim: Önce yaka sonra omuzlar ve kollar en sonda gövde açık bir şekilde ütüleniyormuş orada anlatan terzi beyfendi öyle söylemişti. sevgiler :)))

    ReplyDelete